Przejdź do głównej zawartości

"Czas cudów, czyli opowieści pod jemiołą"Tytuł: "Czas cudów, czyli opowieści pod jemiołą"
Wydwnictwo: Videograf
Data wydania: 22 listopada 2017
Liczba stron: 339Autorzy: 
Joanna Dorota Bujak
Małgorzata Falkowska
Anna Harłukowicz - Niemczynow
Joanna Jax
Patrycja May
Carla Mori
Joanna Pypłacz
Diane Rose
Beata Schoenmakers
Łucja Wilewska


Świąteczna pozycja od wydawnictwa Videograf to zbiór dziesięciu opowieści, które tematyką nawiązują do świąt Bożego Narodzenia. Każde z opowiadań jest inne, jedne są ciekawsze inne mniej. Każde z nich ma kilkadziesiąt stron i opowiada o innych bohaterach. Opowiadania niosą też ważne przesłania, a niektóre z nich skłaniają do refleksji.Autorek jest dziesięć i przyznam się, że przed przeczytaniem książki znałam tylko jedną z nich. Mimo iż książki od Videografu czytam chętnie i często. Dziś na pewno z ochotą sięgnę po inne książki, które wyszły spod ich rąk. Przybliżę fabułę pięciu opowiadań, które pozostaną w mojej pamięci.

Bardzo spodobało mi się opowiadanie "Zwyczajny cud" autorstwa Joanny Doroty Bujak, które opowiada o mieszkańcach "Leśnego Kącika". Rodziny przygotowują się do świąt, a nocą ktoś kradnie im gałązki z osiedlowych drzewek. Starsza Pani postanawia złapać złodzieja i przekazuje sąsiadkom nowinki. Czy uda im się odkryć kto ogałaca drzewka z gałązek?

Opowiadanie autorstwa Małgorzaty Falkowskiej wprowadziło mnie w nastrój smutku i melancholii. "Bieda bogactwem znana" opowiada o losach Karola, który w wigilię sześć lat temu stracił w wypadku samochodowym żonę. Od tamtej pory jest to najgorszy dzień jego życia. W historii poznajemy też samotną matkę Darię i jej synka Tomka. Ona też spędza wigilię samotnie, bo niedawno choroba zabrała jej ojca i matkę. Daria i Karol spotykają się w wigilijny poranek na cmentarzu. Czy podobna przeszłość i samotność przy wigilijnym stole zbliży ich do siebie?

Kolejne opowiadanie "Dziesięć dobrodziejstw" urzekło mnie głównym wątkiem. Matylda wychowuje syna Kajtka samotnie po tym jak zdradziła męża. Aby wyleczyć ból psychiczny chodzi na spotkania z psychoterapeutą. Tym razem mężczyzna wyznaczył jej zadanie. Matylda ma odnaleźć dziesięć dobrodziejstw, które ją spotkały. Ma na to 10 dni? Czy uda jej się je wymienić? A może dzięki temu zrozumie jak dobre jest jej życie?

"Panna śliczna" Joanny Jax to historia wielu polskich rodzin. Główna bohaterka Kaja pracuje w Londynie, aby zarobić na życie. Na święta chce wrócić do Polski, aby spędzić je z rodziną. Niestety pogoda uniemożliwiła samolotom wylot z lotniska. Razem z kobietą na powrót do ojczyzny czeka Jowita, która nie zamierza bezczynnie czekać aż pogoda się poprawi. Jowita proponuje Kai podróż do Polski pociągiem. Wspólna jazda zbliża kobiety i wyjawia ukrywane przez nie sekrety. Czy dotrą na czas do domów?

Patrycja May w swoim krótkim opowiadaniu "Niecicha noc" ukazuje jak różne są rodziny. Do domu na święta zjeżdżają się wszystkie dzieci. Syn Jasiek przylatuje aż z Ameryki wraz ze swoją japońską narzeczoną Mitsuki. Córka Maryla z rodziną też postanowiła przyjechać na święta do Polski z kraju wikingów. Gdy wszystko zostało przygotowane do świąt, a ogromna choinka pełna bombek stanęła w honorowym miejscu, rodzina wyruszyła ta lotnisko po swoich gości. Powróciwszy do domu zastają płonącą choinkę i firanki. Czy święta uda się uratować?

Nie mogłabym nie wspomnieć o tym jak pięknie książka została wydana. Jest w niej mnóstwo rysunków i krótkie życiorysy każdej  z autorek. Do tego na końcu znajdziemy dziesięć odręcznie napisanych życzeń świątecznych od autorek. Muszę przyznać, że jest to najładniej wydana książka przez wydawnictwo Videograf i według mnie "Czas cudów" to najpiękniejsza ze wszystkich świątecznych pozycji. Czy polecam Wam tą książkę? Oczywiście, idealnie wprowadza czytelnika w świąteczny nastrój. Dzięki temu, że opowiadania są krótkie możemy czytać je pomiędzy pieczeniem pierniczków, a gotowaniem bigosu. Ja za rok na pewno wrócę do tych ciepłych historii.

Za egzemplarz dziękuję wydawnictwu VideografKomentarze

 1. Bardzo ciekawe zdjęcia i ciekawa recenzja!
  Wesołych świąt!
  pozdrawiam,
  polecam-goodbook.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. "Możemy czytać ją pomiędzy pieczeniem pierniczków, a gotowaniem bigosu" haha Przekonałaś mnie tym. Może nie w tym roku, bo mam już wybranych kilka innych świątecznych tytułów, ale pierniki i bigos będą też za rok :)

  OdpowiedzUsuń
 3. rzeczywiście, wydanie książki prezentuje się super! ale ja nie jestem fanką opowiadań, jednak wolę jedną całą historię, a nie zlepek kilku. I książki o tematyce świątecznej, też nie należą do moich ulubionych, ale każdemu według potrzeb :P
  pozdrawiam
  zaczytanamona.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

#Instaserial o ślubie - nie uwierzysz, że to działo się naprawdę

Tytuł: "#Instaserial o ślubie" Autor: Nicole Sochacki - Wójcicka Wydawnictwo: Roger Publishing Rok wydania: 2017
Liczba stron: 253


Ta książka tak naprawdę nie opowiada tylko o ślubie. Samego ślubu jest w niej niewiele. Nicole opisuje w niej swoje przygody, które przeżywała przed poznaniem Kuby. Pokazuje co by było gdyby. Wraca wspomnieniami do czasów odległych i jednocześnie przedstawia przygotowania do ślubu. Gdy wszystko już zaplanowane, wydawałoby się, że nic nie może zepsuć tego wyjątkowego dnia. A jednak, uparta teściowa postawi na swoim, przyszły mąż powie kilka słów za dużo i Nicole zaczyna wątpić, czy ten ślub ma sens. Czy ślub dojdzie do skutku? A może przerażona zachowaniem Kuby Nicole ucieknie z przed ołtarza? 

Znacie Mamęginekolog? Tak, to wspaniała ginekolog, która walczy o prawa kobiet w ciąży, pisze rewelacyjne posty medyczne i właśnie wydała drugą książkę. I to nie byle jaką." #Instaserial o ślubie" to kolejna pozycja autobiograficzna napisana przez Nic…

Warszawo, jak reagujesz na kobiety ciężarne?

Tym razem nie będę mówić o książkach. Razem z moimi koleżankami ze studiów musiałyśmy zrobić eksperyment społeczny, w formie filmu na zaliczenie przedmiotu - psychologii. Zdecydowałyśmy się zbadać zachowanie warszawiaków, a dokładniej to jak traktują oni kobiety ciężarne w komunikacji miejskiej. 29 kwietnia wyruszyłyśmy do Warszawy wyposażone w kamerki i poduszkę (symulowany brzuch ciążowy) oraz przypinkę od MamyGinekolog.  Na dworze był upał, momentami nawet 30 stopni.Przez kilka godzin jeździłyśmy różnymi środkami komunikacji miejskiej (metro, tramwaje) i obserwowałyśmy zachowanie ludzi. To co dostrzegłyśmy zszokowało nas. Postanowiłam, więc opisać cały eksperyment na blogu, gdyż niestety moje koleżanki nie zgodziły się na publikację stworzonego przez nas filmu. Postaram się jednak w pełni oddać, to co udało nam się pokazać.

Nasz eksperyment podzieliłyśmy na 3 etapy. W każdym z nich wystąpiła inna kobieta ciężarna w różnym okresie ciąży. Pierwsza (X) z nich miała bardzo duży i z da…

"Pocałunek cesarza" - Sylwia Bachleda PRZEDPREMIEROWO

Tytuł: "Pocałunek cesarza"
Autor: Sylwia Bachleda
Wydawnictwo: Novae Res
Liczba stron: 436
Rok wydania: 2018

-Wybacz mi, Charlotte... - zaczął powoli, a ja czułam, że tracę grunt pod nogami. Nie chciałam słuchać, co ma mi do powiedzenia. -Niestety, to był nasz ostatni pocałunek. Za chwilę wyjeżdżam. Życzę ci dużo szczęścia... - przerwał. - I miłości...
Dziewiętnastowieczna Francja, piękna Charlotte oczekuje na powrót dawno niewidzianego narzeczonego Victora. Niestety mężczyzna dostaje posadę u samego cesarza i opuszcza kobietę na zawsze. Charlotte cierpi, jej złamane serce potrzebuje kogoś, kto je uleczy. Młoda kobieta poznaje sympatycznego przyszłego lekarza Franciszka. Po pewnym czasie ich przyjacielska relacja przeradza się w coś głębszego. Niestety, sielski spokój zaburza list od Victora i zaproszenie na bal od samego cesarza. Jak wiadomo, cesarzowi nie wolno odmawiać, więc Charlotte wyrusza do Wersalu. Czy jej miłość z Victorem będzie miała szansę się odrodzić? A może …