Przejdź do głównej zawartości

"Krew na sutannie" - Danka BraunTytuł: "Krew na sutannie"
Autor: Danka Braun
Wydawnictwo: Prozami
Liczba stron: 352
Data wydania: 23 stycznia 2018

Mark Biegler jest dziennikarzem, który z owocnym skutkiem rozwiązuje kryminalne zagadki. Tym razem zostaje poproszony przez Zgromadzenie Księży Katechetów do przeprowadzenia śledztwa w sprawie śmierci prowincjała Edwarda Nasiadki. W okryciu prawdy pomaga mu komisarz Ryszard Bieda. W trakcie śledztwa okazuje się, że zamordowany ksiądz prowadził podwójne życie, niekoniecznie zgodne z zasadami kościoła. Z każdym kolejnym dniem okazuje się, że nie tylko prowincjał miał coś do ukrycia. Liczba podejrzanych rośnie, a co chwilę pojawiają się nowe tajemnice i niedopowiedzenia. Kto zabił Edwarda Nasiadkę? Czy tajemnicza śmierć, jedenastoletniego ministranta, sprzed trzydziestu lat ma coś wspólnego z morderstwem prowincjała?
Nie chcę podchodzić do życia jak buchalter. Wszystko kalkulować, ważyć i zastanawiać się, czy to jest rozsądne... Chcę, żeby mnie życie zaskakiwało, chcę niespodzianek, może czasami przykrych, ale dzięki temu nigdy nie będzie nudno. Chcę czerpać pełnymi rękami to, co nam los przynosi, kosztować życia, nie zastanawiając się ciągle, że mogę trafić na zbuka i dostać niestrawności.
"Krew na sutannie" to moje pierwsze spotkanie  z twórczością tej autorki. Nie wiedziałam, czego spodziewać się po tej pozycji. Bardzo zaciekawił mnie opis i fakt, że zbrodnia dotyczy księdza. Temat poruszony w książce w Polsce nadal jest tematem tabu i zamiatany pod dywan. Łamanie przez księży zasady celibatu często ukrywane jest przed światem. Cieszę się, że w końcu ktoś odważył się zawrzeć ten temat w swojej książce. Nawet jeśli to tylko fikcja literacka to fabuła daje do myślenia. Ale pomijając tematykę fabuły należy pamiętać, że ta pozycja to kryminał. Autorka wspaniale buduje historię i w momencie, gdy jesteśmy już pewni kto zabił, nagle pojawia się nowy wątek, który zmienia całkiem nasze myśli. Do końca książki nie możemy być pewni, kto zamordował prowincjała. Narracja prowadzona jest pierwszoosobowo przez dwóch bohaterów historii. Jednym z nich jest wcześniej wspomniany Mark Biegler, który ukazuje obecną sytuację. Natomiast Beata Tomczyk opisuje swoje życie i przybliża nam początki całej historii. Zapomniałabym wspomnieć o rzadko spotykanym w książkach zabiegu. Na pierwszej stronie mamy spis wszystkich bohaterów, których w całej książce przewija się bardzo dużo. Sama na początku lektury korzystałam z tej listy i uważam, że w większości książek powinno się stosować taki dodatek. Zdecydowanie ułatwia on czytanie i "połapanie się" we wszystkich bohaterach.  Kolejnym elementem ksiażki, który zwrócił moją uwagę jest rzadko spotykany rodzaj czcionki. Do tego tekst był ściśnięty i założę się, że gdyby odstępy między wyrazami byłyby standardowe to książka miałaby conajmniej o sto stron więcej. Nie ukrywam, że przez tę czcionkę książkę czytałam trochę dłużej niż zazwyczaj czytam pozycje o tylu stronach.

Podsumowując, "Krew na sutannie" to wspaniała powieść kryminalna poruszająca temat tabu. Polecam ją Wam z czystym sumieniem, a sama z ogromną chęcią sięgnę po poprzednie pozycje Danki Braun.

Za egzemplarz dziękuję wydawnictwu Prozami.


Komentarze

 1. Pierwszy raz słyszę o tej książce.Tematyka jest naprawdę intrygująca.Gatunek też mi odpowiada.
  Pozdrawiam.
  czytanestrony.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Według mnie temat księży, którzy prowadzą podwójne życie, to bardzo często pojawiający się wątek w książkach, filmach itd. Wiadomo, że jak napisze się na okładce coś kontrowersyjnego, to czytelnicy od razu po to sięgną, bo to niby temat "tabu". A wcale tak już nie jest. Świadczą o tym częste publikacje o zakonnicach i księżach, którzy postępują wbrew zasadom religii :) Na przykład taki wątek pojawia się w "Motylku" Katarzyny Puzyńskiej :)
  Zdecydowanie nie przemawia ta książka do mnie ;) Pozdrawiam! Dolina Książek ♥

  OdpowiedzUsuń
 3. Wow brzmi serio ciekawie i jeszcze porusza kontrowersyjny temat 😊 zachęciłaś mnie do tej lektury 🖐

  OdpowiedzUsuń
 4. Bie czytałam ale ale mnie nią zainteresowałaś ☺

  OdpowiedzUsuń
 5. Pierwszy raz o tej książce słyszę , zapowiada się bardzo fajnie , zaczęłam przygodę z kryminałami i Twoja opinia mnie bardzo zaciekawiła :)

  Zapraszam serdecznie do siebie https://written-in-a-sheet.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

#Instaserial o ślubie - nie uwierzysz, że to działo się naprawdę

Tytuł: "#Instaserial o ślubie" Autor: Nicole Sochacki - Wójcicka Wydawnictwo: Roger Publishing Rok wydania: 2017
Liczba stron: 253


Ta książka tak naprawdę nie opowiada tylko o ślubie. Samego ślubu jest w niej niewiele. Nicole opisuje w niej swoje przygody, które przeżywała przed poznaniem Kuby. Pokazuje co by było gdyby. Wraca wspomnieniami do czasów odległych i jednocześnie przedstawia przygotowania do ślubu. Gdy wszystko już zaplanowane, wydawałoby się, że nic nie może zepsuć tego wyjątkowego dnia. A jednak, uparta teściowa postawi na swoim, przyszły mąż powie kilka słów za dużo i Nicole zaczyna wątpić, czy ten ślub ma sens. Czy ślub dojdzie do skutku? A może przerażona zachowaniem Kuby Nicole ucieknie z przed ołtarza? 

Znacie Mamęginekolog? Tak, to wspaniała ginekolog, która walczy o prawa kobiet w ciąży, pisze rewelacyjne posty medyczne i właśnie wydała drugą książkę. I to nie byle jaką." #Instaserial o ślubie" to kolejna pozycja autobiograficzna napisana przez Nic…

Warszawo, jak reagujesz na kobiety ciężarne?

Tym razem nie będę mówić o książkach. Razem z moimi koleżankami ze studiów musiałyśmy zrobić eksperyment społeczny, w formie filmu na zaliczenie przedmiotu - psychologii. Zdecydowałyśmy się zbadać zachowanie warszawiaków, a dokładniej to jak traktują oni kobiety ciężarne w komunikacji miejskiej. 29 kwietnia wyruszyłyśmy do Warszawy wyposażone w kamerki i poduszkę (symulowany brzuch ciążowy) oraz przypinkę od MamyGinekolog.  Na dworze był upał, momentami nawet 30 stopni.Przez kilka godzin jeździłyśmy różnymi środkami komunikacji miejskiej (metro, tramwaje) i obserwowałyśmy zachowanie ludzi. To co dostrzegłyśmy zszokowało nas. Postanowiłam, więc opisać cały eksperyment na blogu, gdyż niestety moje koleżanki nie zgodziły się na publikację stworzonego przez nas filmu. Postaram się jednak w pełni oddać, to co udało nam się pokazać.

Nasz eksperyment podzieliłyśmy na 3 etapy. W każdym z nich wystąpiła inna kobieta ciężarna w różnym okresie ciąży. Pierwsza (X) z nich miała bardzo duży i z da…

"Pocałunek cesarza" - Sylwia Bachleda PRZEDPREMIEROWO

Tytuł: "Pocałunek cesarza"
Autor: Sylwia Bachleda
Wydawnictwo: Novae Res
Liczba stron: 436
Rok wydania: 2018

-Wybacz mi, Charlotte... - zaczął powoli, a ja czułam, że tracę grunt pod nogami. Nie chciałam słuchać, co ma mi do powiedzenia. -Niestety, to był nasz ostatni pocałunek. Za chwilę wyjeżdżam. Życzę ci dużo szczęścia... - przerwał. - I miłości...
Dziewiętnastowieczna Francja, piękna Charlotte oczekuje na powrót dawno niewidzianego narzeczonego Victora. Niestety mężczyzna dostaje posadę u samego cesarza i opuszcza kobietę na zawsze. Charlotte cierpi, jej złamane serce potrzebuje kogoś, kto je uleczy. Młoda kobieta poznaje sympatycznego przyszłego lekarza Franciszka. Po pewnym czasie ich przyjacielska relacja przeradza się w coś głębszego. Niestety, sielski spokój zaburza list od Victora i zaproszenie na bal od samego cesarza. Jak wiadomo, cesarzowi nie wolno odmawiać, więc Charlotte wyrusza do Wersalu. Czy jej miłość z Victorem będzie miała szansę się odrodzić? A może …