Przejdź do głównej zawartości

"Zapytaj astronautę" - Tim Peake


Tytuł: "Zapytaj astronautę. Wszystko, co powinieneś wiedzieć o podróżach i życiu w kosmosie"
Tytuł w oryginale: "Ask an astronaut. My Guide to Life in Space"
Autor: Tim Peake
Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece
Liczba stron: 262
Data wydania: 15 marca 2018

Najbardziej romantyczna teoria głosi, że zapach przestrzeni kosmicznej to woń gasnących gwiazd.

Tim Peake to brytyjski pilot i astronauta Europejskiej Agencji Kosmicznej. W 2016 roku uczestniczył w misji Principia, podczas której spędził pół roku na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej Ekspedycji 46/47. Kosmos i życie w nim dla wielu ludzi jest tylko wyobrażeniem, więc astronauta postanowił napisać książkę, w której odpowie na wszystkie zadane mu pytania w tej tematyce. Tim Peake odpowiadając na pytania przybliża czytelnikom istotę przygotowań do wylotu w kosmos, opisuje codzienne życie na Stacji Kosmicznej i to jak wygląda start i lądowanie rakiety Sojuz.

Na pewno większość z nas w dzieciństwie marzyło o podróży w kosmos lub zostaniu astronautą. Jednym to pragnienie pozostało do dziś, innym zmieniły się priorytety i dziecięce marzenia uleciały w kąt. Ja należę do tej drugiej grupy. Przez wiele lat uczyłam się geografii, poznawałam wszechświat od strony naukowej, ale nie zagłębiałam się w tematykę podróży kosmicznych. Wiedziałam co nieco o pierwszych astronautach, o planach wyprawy na Marsa i wyjątkowo drogich podróżach turystycznych na księżyc. Dziś kosmos nie fascynuje mnie tak jak kilkanaście lat temu, ale z wielką chęcią sięgnęłam po "Zapytaj astronautę". Szczególnie zainteresowała mnie tematyka życia na Stacji Kosmicznej, czyli co astronautom wolno, a co jest zabronione.

Książka zbudowana jest na zasadzie pytanie - odpowiedź. Na pierwszych stronach znajdziemy spis wszystkich pytań podzielonych na siedem kategorii. Znajdziemy w tej pozycji wiele szczegółowych informacji na temat budowy rakiety i stacji kosmicznej, zasad panujących podczas misji i niebezpieczeństw czyhających na astronautów. Czytając "Zapytaj astronautę" dostajemy również sporą dawkę naukowych faktów dotyczących kosmosu, fizyki i geografii. Jednak zdecydowanie najwięcej znajdziemy w tej pozycji wszelakich ciekawostek dotyczących prawdziwego życia astronauty na Stacji Kosmicznej. Po przeczytaniu lektury już nigdy nie będziemy zastanawiać się czy w kosmosie jest Wi-Fi lub jak astronauci korzystają z toalet we wszechświecie. Należy wspomnieć również o szacie graficznej tej książki. Zrozumienie trudnej tematyki wypraw w kosmos pomagają dokładne duże grafiki przedstawiające m.in. budowę statku kosmicznego lub atmosfery ziemskiej. Na ostatnich stronach znajdziemy zdjęcia wykonane podczas przygotowań do wylotu jak i pobytu w kosmosie Tim'a Peake. Sama okładka zachwyca kolorystką i zachęca do przeczytania.

Kto powinien przeczytać "Zapytaj astronautę"? Na pewno każdy kto interesuje się kosmosem i podróżami w odległe zakątki wszechświata. Wiek nie gra roli, czytelnik może mieć 10 jak i 100 lat. Ja jednak uważam, że ta pozycja jest wspaniałą lekturą dla dzieci i młodzieży. W łatwy sposób przekazuje wiedzę i uczy niełatwej tematyki, jaką jest kosmos. A my dorośli dzięki "Zapytaj astronautę" wreszcie bez problemów odpowiemy dzieciom na trudne pytania.

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Kobiecemu.

Komentarze

 1. ja nie należałam do dzieci które chciały polecieć w kosmos. Będą dzieckiem miałam trzy pomysły na swoje dorosłe życie, i żadne się nie spełniło :P Chciałam być adwokatem, archeologiem lub architektem :P o kosmosie nie było nigdy mowy :P ale mam kilka pytań o podróże kosmiczne więc z chęcią sięgnę po tę książkę, żeby rozwiać swoje wątpliwości :)
  pozdrawiam
  cherryladyreads.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Jestem w połowie książki i bardzo mi się podoba :) Odkąd mój brat zaczął się fascynować tematyką kosmosu, to z większym zainteresowaniem przysłuchiwałam się programom, które oglądał. Fajnie, że powstała taka książka, która w przystępny sposób opowiada o astronautyce, kosmosie i kosmicznych wyprawach :)

  Pozdrawiam!
  Dominika
  domciachoo.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

#Instaserial o ślubie - nie uwierzysz, że to działo się naprawdę

Tytuł: "#Instaserial o ślubie" Autor: Nicole Sochacki - Wójcicka Wydawnictwo: Roger Publishing Rok wydania: 2017
Liczba stron: 253


Ta książka tak naprawdę nie opowiada tylko o ślubie. Samego ślubu jest w niej niewiele. Nicole opisuje w niej swoje przygody, które przeżywała przed poznaniem Kuby. Pokazuje co by było gdyby. Wraca wspomnieniami do czasów odległych i jednocześnie przedstawia przygotowania do ślubu. Gdy wszystko już zaplanowane, wydawałoby się, że nic nie może zepsuć tego wyjątkowego dnia. A jednak, uparta teściowa postawi na swoim, przyszły mąż powie kilka słów za dużo i Nicole zaczyna wątpić, czy ten ślub ma sens. Czy ślub dojdzie do skutku? A może przerażona zachowaniem Kuby Nicole ucieknie z przed ołtarza? 

Znacie Mamęginekolog? Tak, to wspaniała ginekolog, która walczy o prawa kobiet w ciąży, pisze rewelacyjne posty medyczne i właśnie wydała drugą książkę. I to nie byle jaką." #Instaserial o ślubie" to kolejna pozycja autobiograficzna napisana przez Nic…

Warszawo, jak reagujesz na kobiety ciężarne?

Tym razem nie będę mówić o książkach. Razem z moimi koleżankami ze studiów musiałyśmy zrobić eksperyment społeczny, w formie filmu na zaliczenie przedmiotu - psychologii. Zdecydowałyśmy się zbadać zachowanie warszawiaków, a dokładniej to jak traktują oni kobiety ciężarne w komunikacji miejskiej. 29 kwietnia wyruszyłyśmy do Warszawy wyposażone w kamerki i poduszkę (symulowany brzuch ciążowy) oraz przypinkę od MamyGinekolog.  Na dworze był upał, momentami nawet 30 stopni.Przez kilka godzin jeździłyśmy różnymi środkami komunikacji miejskiej (metro, tramwaje) i obserwowałyśmy zachowanie ludzi. To co dostrzegłyśmy zszokowało nas. Postanowiłam, więc opisać cały eksperyment na blogu, gdyż niestety moje koleżanki nie zgodziły się na publikację stworzonego przez nas filmu. Postaram się jednak w pełni oddać, to co udało nam się pokazać.

Nasz eksperyment podzieliłyśmy na 3 etapy. W każdym z nich wystąpiła inna kobieta ciężarna w różnym okresie ciąży. Pierwsza (X) z nich miała bardzo duży i z da…

"Pocałunek cesarza" - Sylwia Bachleda PRZEDPREMIEROWO

Tytuł: "Pocałunek cesarza"
Autor: Sylwia Bachleda
Wydawnictwo: Novae Res
Liczba stron: 436
Rok wydania: 2018

-Wybacz mi, Charlotte... - zaczął powoli, a ja czułam, że tracę grunt pod nogami. Nie chciałam słuchać, co ma mi do powiedzenia. -Niestety, to był nasz ostatni pocałunek. Za chwilę wyjeżdżam. Życzę ci dużo szczęścia... - przerwał. - I miłości...
Dziewiętnastowieczna Francja, piękna Charlotte oczekuje na powrót dawno niewidzianego narzeczonego Victora. Niestety mężczyzna dostaje posadę u samego cesarza i opuszcza kobietę na zawsze. Charlotte cierpi, jej złamane serce potrzebuje kogoś, kto je uleczy. Młoda kobieta poznaje sympatycznego przyszłego lekarza Franciszka. Po pewnym czasie ich przyjacielska relacja przeradza się w coś głębszego. Niestety, sielski spokój zaburza list od Victora i zaproszenie na bal od samego cesarza. Jak wiadomo, cesarzowi nie wolno odmawiać, więc Charlotte wyrusza do Wersalu. Czy jej miłość z Victorem będzie miała szansę się odrodzić? A może …