Przejdź do głównej zawartości

"Niedobry pasterz" - Przemysław Borkowski


Tytuł: "Niedobry pasterz"
Autor:  Przemysław Borkowski
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Data wydania: 9 maja 2018
Liczba stron: 485

W lesie w jednej z podolsztyńskich wsi znaleziona zostaje martwa piętnastolatka. Ślady na ciele i ubraniach sugerują, że morderca był bezwzględny. Początkowo sprawa wydaje się prosta, o morderstwo oskarżony został okoliczny pijak, który przyznaje się do winy. Niespodziewanie na komisariat zgłasza się miejscowy ksiądz i ogłasza, że to on zamordował dziewczynę. Do śledztwa włącza się psycholog Zygmunt Rozłucki i dziennikarka Karolina Janczewska. Duet odkrywa nowe fakty w sprawie narażając się wielu osobom. Zbyt skoncentrowani na sprawie, nie zauważają, że znaleźli się w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Kto zamordował dziewczynę? Czy Zygmunt i Karolina odnajdą sprawcę i przeżyją śledztwo?

"Niedobry pasterz" to moje pierwsze spotkanie z twórczością Przemysława Borkowskiego. Zdecydowałam się zrecenzować tę pozycję, gdy w opisie zauważyłam miejsce akcji. Uwielbiam warmię i byłam ogromnie ciekawa tej pozycji. Krótka notka na tyle książki i rekomendacje tylko mnie utwierdziły, że to będzie dobra książka. Zaczęłam czytać i już po kilku stronach wiedziałam, że to jest to. Znajome tereny i polskie ostre przekleństwa to coś co uwielbiam w polskich książkach. Do tego fabuła rozwijała się dynamicznie. Co chwilę pojawiały się nowe wątki. A razem z nimi w mojej głowie pojawiała się nowa wizja mordercy. Co najmniej trzy razy zmieniała się moja wersja, co do okoliczności śmierci piętnastolatki. A na koniec i tak zostałam wbita w fotel... Nie przewidziałam zakończenia, ba nawet nie byłam blisko ze swoją wersję. Zakończenie zostało otwarte, co powoduje, że koniecznie chcę poznać dalsze losy bohaterów.

Narratorem książki jest psycholog Zygmunt Rozłucki, który jest bardzo ciekawą i jednocześnie skomplikowaną postacią. To człowiek doświadczony życiem i przytłoczony przeszłością. Doskonale sam zdaje sobie sprawę co się z nim dzieje i jak słaby jest psychicznie. Popada w alkoholizm, który tłumaczy prowadzeniem śledztwa. Z każdym kolejnym rozdziałem mężczyzna stacza się coraz bardziej jednocześnie nadal nie poddaje się w dążeniu do poznania mordercy. Jego słabym punktem jest dziennikarka Karolina. Wspólna tragiczna przeszłość zbliżyła ich do siebie, ale Zygmunt nie potrafi prawidłowo się przy niej zachowywać. Jego trudny charakter odpycha Karolinę i kobieta nie ukrywa, że pomiędzy nimi nic nie będzie. Psycholog nie radzi sobie i coraz częściej myśli o zakończeniu swojego samotnego życia. Czy odnajdzie sens w swoim marnym życiu?

Książka w idealny sposób oddaje prawdę o polskiej policji i realiach panujących w kościele katolickim. Policjanci nie radzą sobie sami ze śledztwem, a gdy do aresztu trafia ksiądz sprawa powinna od razu zostać zamieciona pod dywan. Wszystko odbywa się powoli, policjantom śledczym nie zależy, aby grzebać w sprawach kleru. Po przeczytaniu "Niedobrego pasterza" utwierdzam się coraz bardziej w tym, że uwielbiam polskie kryminały. Akcja dzieje się w znajomych miejscach, bohaterowie przesyceni są wulgarnością, a autorzy nie boją się pokazać prawdy o Polsce.  Wiem, że koniecznie muszę sięgnąć po poprzednią książkę Przemysława Borkowskiego, czyli "Zaginionego".

Jeśli tak jak ja lubicie mocne historie przesycone dużą dawką wulgaryzmów to "Niedobry pasterz" jest pozycją dla Was.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu Czwarta Strona.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

#Instaserial o ślubie - nie uwierzysz, że to działo się naprawdę

Tytuł: "#Instaserial o ślubie" Autor: Nicole Sochacki - Wójcicka Wydawnictwo: Roger Publishing Rok wydania: 2017
Liczba stron: 253


Ta książka tak naprawdę nie opowiada tylko o ślubie. Samego ślubu jest w niej niewiele. Nicole opisuje w niej swoje przygody, które przeżywała przed poznaniem Kuby. Pokazuje co by było gdyby. Wraca wspomnieniami do czasów odległych i jednocześnie przedstawia przygotowania do ślubu. Gdy wszystko już zaplanowane, wydawałoby się, że nic nie może zepsuć tego wyjątkowego dnia. A jednak, uparta teściowa postawi na swoim, przyszły mąż powie kilka słów za dużo i Nicole zaczyna wątpić, czy ten ślub ma sens. Czy ślub dojdzie do skutku? A może przerażona zachowaniem Kuby Nicole ucieknie z przed ołtarza? 

Znacie Mamęginekolog? Tak, to wspaniała ginekolog, która walczy o prawa kobiet w ciąży, pisze rewelacyjne posty medyczne i właśnie wydała drugą książkę. I to nie byle jaką." #Instaserial o ślubie" to kolejna pozycja autobiograficzna napisana przez Nic…

Warszawo, jak reagujesz na kobiety ciężarne?

Tym razem nie będę mówić o książkach. Razem z moimi koleżankami ze studiów musiałyśmy zrobić eksperyment społeczny, w formie filmu na zaliczenie przedmiotu - psychologii. Zdecydowałyśmy się zbadać zachowanie warszawiaków, a dokładniej to jak traktują oni kobiety ciężarne w komunikacji miejskiej. 29 kwietnia wyruszyłyśmy do Warszawy wyposażone w kamerki i poduszkę (symulowany brzuch ciążowy) oraz przypinkę od MamyGinekolog.  Na dworze był upał, momentami nawet 30 stopni.Przez kilka godzin jeździłyśmy różnymi środkami komunikacji miejskiej (metro, tramwaje) i obserwowałyśmy zachowanie ludzi. To co dostrzegłyśmy zszokowało nas. Postanowiłam, więc opisać cały eksperyment na blogu, gdyż niestety moje koleżanki nie zgodziły się na publikację stworzonego przez nas filmu. Postaram się jednak w pełni oddać, to co udało nam się pokazać.

Nasz eksperyment podzieliłyśmy na 3 etapy. W każdym z nich wystąpiła inna kobieta ciężarna w różnym okresie ciąży. Pierwsza (X) z nich miała bardzo duży i z da…

"Pocałunek cesarza" - Sylwia Bachleda PRZEDPREMIEROWO

Tytuł: "Pocałunek cesarza"
Autor: Sylwia Bachleda
Wydawnictwo: Novae Res
Liczba stron: 436
Rok wydania: 2018

-Wybacz mi, Charlotte... - zaczął powoli, a ja czułam, że tracę grunt pod nogami. Nie chciałam słuchać, co ma mi do powiedzenia. -Niestety, to był nasz ostatni pocałunek. Za chwilę wyjeżdżam. Życzę ci dużo szczęścia... - przerwał. - I miłości...
Dziewiętnastowieczna Francja, piękna Charlotte oczekuje na powrót dawno niewidzianego narzeczonego Victora. Niestety mężczyzna dostaje posadę u samego cesarza i opuszcza kobietę na zawsze. Charlotte cierpi, jej złamane serce potrzebuje kogoś, kto je uleczy. Młoda kobieta poznaje sympatycznego przyszłego lekarza Franciszka. Po pewnym czasie ich przyjacielska relacja przeradza się w coś głębszego. Niestety, sielski spokój zaburza list od Victora i zaproszenie na bal od samego cesarza. Jak wiadomo, cesarzowi nie wolno odmawiać, więc Charlotte wyrusza do Wersalu. Czy jej miłość z Victorem będzie miała szansę się odrodzić? A może …