środa, 28 czerwca 2017

Inteligentne mieszkanie i jego "Lokatorka"


Tytuł: "Lokatorka"
Tytuł w oryginale: "The Girl Before"
Autor: JP Dealaney
Wydawnictwo: Wydawnictwo Otwarte
Liczba stron: 456
Data wydania: 14 czerwca 2017Dwie kobiety i jedno nowoczesne mieszkanie.
Emma już nie mieszka przy Folgate Street 1. Na jej miejsce wprowadza się Jane. 
Obie kobiety wyglądają podobnie, ten sam kolor włosów, rysy twarzy. 
Obie pragną zacząć życie od nowa. Emma została napadnięta podczas włamania w mieszkaniu, w którym dotychczas mieszkała. Jane niedawno straciła dziecko i zmieniła pracę. 
Obie decydują się na zamieszkanie w nowoczesnym domu i podpisują niecodzienne umowy.
Co je różni?
Emma już nie żyje, a Jane jeszcze tak.
Edward Monkford jest właścicielem tajemniczego apartamentu i jednocześnie jego projektantem. Stworzył on regulamin wynajmu z dwustoma punktami. Ale tylko wybrani mają możliwość zamieszkania w budynku. Co łączy go z obiema lokatorkami? Jak zginęła Emma? Jak wygląda życie w nowoczesnym mieszkaniu?Czy odważylibyście się  zamieszkać w mieszkaniu bez drzwi pomiędzy pokojami? W mieszkaniu, w którym nie możecie trzymać książek, obrazów i roślin? W mieszkaniu, które urządzone jest w maksymalnym minimalizmie. I co najważniejsze, bylibyście w stanie spełnić wszystkie warunki umowy? Życie bez prywatności, pod pełną kontrolą właściciela. Ja nie dałabym rady. Nie umiem podporządkować się innym. Dla mnie w mieszkaniu musi być widoczne życie. Nawet bałagan uznaję za normalny. Mój dom jest pełen bibelotów, kwiatków i książek. Nie byłabym w stanie z nich zrezygnować.Książkę otrzymałam w ramach wspaniałej zabawy jaką jest Book Tour. Organizatorem tej akcji jest przemiły Kacper, którego możecie znaleźć na https://themensbooks.blogspot.com/. Przeczytanie "Lokatorki" zajęło mi cztery godziny. Wciągnęła mnie niesamowicie. Im bliżej byłam końca, tym bardziej nie chciałam jej kończyć. Specjalnie robiłam przerwy, aby dłużej ją czytać. Jednak zakończenie spowodowało u mnie ogromny niedosyt. Czegoś mi zabrakło. Cała książka napisana jest w świetnym stylu, cały czas skłania do myślenia. Rozwój akcji zaskakuje. A zakończenie jest nieprzewidywalne. Mimo tego, mam dziwne odczucia po przeczytaniu tej lektury. 


W książce co jakiś czas znajdziemy pytania, które otrzymywali kandydaci chętni na wynajem mieszkania. Są to pytania niecodzienne i dające czytelnikom do myślenia.
Postanowiłam odpowiedzieć na kilka z nich. Jesteście ciekawi moich odpowiedzi? Zapraszam 

3. Z twojej winy doszło do wypadku samochodowego. Jednak osoba kierująca drugim autem jest na tyle zdezorientowana, że uważa, iż to ona spowodowała kraksę. Powiesz policji, że to była:
a). jej wina
b). twoja wina✔

15. Twoja córka zaczyna tonąć podczas kąpieli w morzu. Gdy ruszasz jej na ratunek, zauważasz, że w podobnej sytuacji znajduje się również dziesięcioro innych dzieci. Możesz albo natychmiast uratować swoją córkę, albo sprowadzić pomoc dla całej grupy, choć to zajmie więcej czasu. Co robisz?
a). ratujesz swoją córkę✔
b). ratujesz pozostałe dziesięcioro dzieci

11. Jakich problemów w związku boisz się najbardziej?
a). rutyny i znużenia
b). świadomości, że stać cię na kogoś lepszego
c). oddalania się od siebie✔
d). tego, że twój partner stanie się od ciebie zależny
e). oszukiwania przez partnera✔

6. Bliska osoba wyznaje Ci w zaufaniu, że potrąciła kogoś samochodem, prowadząc pod wpływem alkoholu. W rezultacie zupełnie skończyła z piciem. Czy czujesz, że powinnaś zgłosić to na policję?
a). tak
b). nie✔

10. Nowo poznana przyjaciółka zwierza Ci się, że kiedyś trafiła do więzienia za kradzież w sklepie. Było to już jakiś czas temu i po tamtym wydarzeniu zupełnie zmieniła swoje życie. Jak na to reagujesz?
a). uważasz, że to nie istotne- każdy zasługuje na drugą szansę✔
b). doceniasz jej szczerość i to, że się do tego przyznała
c). odwzajemniasz się, opowiadając o własnym błędzie z przeszłości✔
d). współczujesz jej, że znalazła się w takiej sytuacji
e). uznajesz, że nie możesz przyjaźnić się z taką osobą

Jestem ciekawa Waszych odpowiedzi na te pytania. Zachęcam do pisania ich w komentarzach. Jakie były Wasze wrażenie po przeczytaniu tej książki?

3 komentarze:

 1. Kolejna pozytywna opinia, chyba sięgnę po nią w wakacje skoro tyle osób poleca :)

  Pozdrawiam
  ver-reads.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Książka podróżniczka - nawet las odwiedziła! :)
  Będą świetne wspomnienia, patrząc się na tę książkę.

  Zapraszam również do mnie:
  TheMensBooks.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Lokatorka jest już na mojej półce, więc z chęcią niedługo po nią sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń