Przejdź do głównej zawartości

Inteligentne mieszkanie i jego "Lokatorka"


Tytuł: "Lokatorka"
Tytuł w oryginale: "The Girl Before"
Autor: JP Dealaney
Wydawnictwo: Wydawnictwo Otwarte
Liczba stron: 456
Data wydania: 14 czerwca 2017Dwie kobiety i jedno nowoczesne mieszkanie.
Emma już nie mieszka przy Folgate Street 1. Na jej miejsce wprowadza się Jane. 
Obie kobiety wyglądają podobnie, ten sam kolor włosów, rysy twarzy. 
Obie pragną zacząć życie od nowa. Emma została napadnięta podczas włamania w mieszkaniu, w którym dotychczas mieszkała. Jane niedawno straciła dziecko i zmieniła pracę. 
Obie decydują się na zamieszkanie w nowoczesnym domu i podpisują niecodzienne umowy.
Co je różni?
Emma już nie żyje, a Jane jeszcze tak.
Edward Monkford jest właścicielem tajemniczego apartamentu i jednocześnie jego projektantem. Stworzył on regulamin wynajmu z dwustoma punktami. Ale tylko wybrani mają możliwość zamieszkania w budynku. Co łączy go z obiema lokatorkami? Jak zginęła Emma? Jak wygląda życie w nowoczesnym mieszkaniu?Czy odważylibyście się  zamieszkać w mieszkaniu bez drzwi pomiędzy pokojami? W mieszkaniu, w którym nie możecie trzymać książek, obrazów i roślin? W mieszkaniu, które urządzone jest w maksymalnym minimalizmie. I co najważniejsze, bylibyście w stanie spełnić wszystkie warunki umowy? Życie bez prywatności, pod pełną kontrolą właściciela. Ja nie dałabym rady. Nie umiem podporządkować się innym. Dla mnie w mieszkaniu musi być widoczne życie. Nawet bałagan uznaję za normalny. Mój dom jest pełen bibelotów, kwiatków i książek. Nie byłabym w stanie z nich zrezygnować.Książkę otrzymałam w ramach wspaniałej zabawy jaką jest Book Tour. Organizatorem tej akcji jest przemiły Kacper, którego możecie znaleźć na https://themensbooks.blogspot.com/. Przeczytanie "Lokatorki" zajęło mi cztery godziny. Wciągnęła mnie niesamowicie. Im bliżej byłam końca, tym bardziej nie chciałam jej kończyć. Specjalnie robiłam przerwy, aby dłużej ją czytać. Jednak zakończenie spowodowało u mnie ogromny niedosyt. Czegoś mi zabrakło. Cała książka napisana jest w świetnym stylu, cały czas skłania do myślenia. Rozwój akcji zaskakuje. A zakończenie jest nieprzewidywalne. Mimo tego, mam dziwne odczucia po przeczytaniu tej lektury. 


W książce co jakiś czas znajdziemy pytania, które otrzymywali kandydaci chętni na wynajem mieszkania. Są to pytania niecodzienne i dające czytelnikom do myślenia.
Postanowiłam odpowiedzieć na kilka z nich. Jesteście ciekawi moich odpowiedzi? Zapraszam 

3. Z twojej winy doszło do wypadku samochodowego. Jednak osoba kierująca drugim autem jest na tyle zdezorientowana, że uważa, iż to ona spowodowała kraksę. Powiesz policji, że to była:
a). jej wina
b). twoja wina✔

15. Twoja córka zaczyna tonąć podczas kąpieli w morzu. Gdy ruszasz jej na ratunek, zauważasz, że w podobnej sytuacji znajduje się również dziesięcioro innych dzieci. Możesz albo natychmiast uratować swoją córkę, albo sprowadzić pomoc dla całej grupy, choć to zajmie więcej czasu. Co robisz?
a). ratujesz swoją córkę✔
b). ratujesz pozostałe dziesięcioro dzieci

11. Jakich problemów w związku boisz się najbardziej?
a). rutyny i znużenia
b). świadomości, że stać cię na kogoś lepszego
c). oddalania się od siebie✔
d). tego, że twój partner stanie się od ciebie zależny
e). oszukiwania przez partnera✔

6. Bliska osoba wyznaje Ci w zaufaniu, że potrąciła kogoś samochodem, prowadząc pod wpływem alkoholu. W rezultacie zupełnie skończyła z piciem. Czy czujesz, że powinnaś zgłosić to na policję?
a). tak
b). nie✔

10. Nowo poznana przyjaciółka zwierza Ci się, że kiedyś trafiła do więzienia za kradzież w sklepie. Było to już jakiś czas temu i po tamtym wydarzeniu zupełnie zmieniła swoje życie. Jak na to reagujesz?
a). uważasz, że to nie istotne- każdy zasługuje na drugą szansę✔
b). doceniasz jej szczerość i to, że się do tego przyznała
c). odwzajemniasz się, opowiadając o własnym błędzie z przeszłości✔
d). współczujesz jej, że znalazła się w takiej sytuacji
e). uznajesz, że nie możesz przyjaźnić się z taką osobą

Jestem ciekawa Waszych odpowiedzi na te pytania. Zachęcam do pisania ich w komentarzach. Jakie były Wasze wrażenie po przeczytaniu tej książki?

Komentarze

 1. Kolejna pozytywna opinia, chyba sięgnę po nią w wakacje skoro tyle osób poleca :)

  Pozdrawiam
  ver-reads.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Książka podróżniczka - nawet las odwiedziła! :)
  Będą świetne wspomnienia, patrząc się na tę książkę.

  Zapraszam również do mnie:
  TheMensBooks.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Lokatorka jest już na mojej półce, więc z chęcią niedługo po nią sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

#Instaserial o ślubie - nie uwierzysz, że to działo się naprawdę

Tytuł: "#Instaserial o ślubie" Autor: Nicole Sochacki - Wójcicka Wydawnictwo: Roger Publishing Rok wydania: 2017
Liczba stron: 253


Ta książka tak naprawdę nie opowiada tylko o ślubie. Samego ślubu jest w niej niewiele. Nicole opisuje w niej swoje przygody, które przeżywała przed poznaniem Kuby. Pokazuje co by było gdyby. Wraca wspomnieniami do czasów odległych i jednocześnie przedstawia przygotowania do ślubu. Gdy wszystko już zaplanowane, wydawałoby się, że nic nie może zepsuć tego wyjątkowego dnia. A jednak, uparta teściowa postawi na swoim, przyszły mąż powie kilka słów za dużo i Nicole zaczyna wątpić, czy ten ślub ma sens. Czy ślub dojdzie do skutku? A może przerażona zachowaniem Kuby Nicole ucieknie z przed ołtarza? 

Znacie Mamęginekolog? Tak, to wspaniała ginekolog, która walczy o prawa kobiet w ciąży, pisze rewelacyjne posty medyczne i właśnie wydała drugą książkę. I to nie byle jaką." #Instaserial o ślubie" to kolejna pozycja autobiograficzna napisana przez Nic…

Miłość, po prostu- Przedpremierowo

Tytuł: Miłość, po prostu
Autor: Żurnalista.pl
Wydawca: Żurnalista.pl
Data premiery: 11 lipca 2017 "Kiedy musimy tłumaczyć,
dlaczego kochamy
to jakbyśmy
chcieli wytłumaczyć
zły wybór"

Ta książka to wyjątkowy tomik poezji. Autor za pomocą krótkich wierszy pokazuje wszystkie strony uczuć. Od miłości po zdradę. Nie ważne, czy utwór ma kilkanaście wersów, czy tylko kilka i tak jest idealny. Każdy wyraz jest przemyślany i trafia wprost do serca czytelnika. Bohaterowie wierszy są ludźmi takimi jak ja i ty. Popełniają błędy, przepraszają, kochają, żyją. To właśnie dlatego ta krótka książka powinna dotrzeć do każdej pary. Dzięki niej zrozumienie uczuć staje się prostsze.


"Miłość, po prostu zawładnęła moim sercem już od pierwszych wersów. Czytałam ją z zapartym tchem. I mimo późnej pory(dostałam ją po 23) nie chciałam przerywać lektury. Autor dotarł do najdalszych zakątków mojego serca. Czytając czułam się jakby, te słowa pisane były tylko dla mnie. Idealnie trafiały do mojego wnętrza …

Doceń swoje życie, bo jest piękne

Tytuł: "Życie jest piękne" Autor: Natalia Murawska
Wydawnictwo: Novae Res Liczba stron: 316

Doceniasz swoje życie? Robisz wszystko, aby nie było nudne? Planujesz kolejne etapy? Masz marzenia i hobby. Nie myślisz nad tym, że w jednej chwili świat może ci się zawalić. Wszystkie negatywne myśli odpychasz od siebie. Uważasz, że nie warto zaprzątać nimi głowy. Wiesz co? To wszystko jest do czasu. Pewnego dnia nastąpi w twoim życiu zwrot o 180०. Nie wiesz jednak, kiedy to będzie i nie możesz się przygotować."Życie jest suką. Właśnie wtedy to do mnie dociera. To cholernie niesprawiedliwe, ale tak właśnie życie traktuje ludzi. Niesprawiedliwie i bez cackania."
Cornelia ma 17 lat.Wiedzie spokojne życie. Wolny czas spędza z najlepszą przyjaciółką Natalie. Gdy pewnego dnia idzie na rutynowe badania, nawet nie myśli, że od tej pory jej życie się zmieni. Diagnoza? Białaczka. Brzmi jak wyrok. Tego dnia Cor zaczyna marzyć tylko o jednym. O pięknym życiu. Czy uda jej się spełnić …