Przejdź do głównej zawartości

Lola - idealna maskaTytuł: Lola
Autor: Aleksandra Białczak
Wydawnictwo: Novae Res
Liczba stron:428
Rok wydania: 2017

Co przychodzi Ci jako pierwsze do głowy, gdy słyszysz słowa: szpital psychiatryczny? Czujesz strach? Obrzydzenie? Całkowicie cię to nie interesuje? A może, jak ja, uwielbiasz ten temat? Podobno każdy z nas ma w sobie coś z psychopaty. Ja chciałam być psychologiem. Ale na szczęście  nie przyjęli mnie na studia. Obawiam się, że kilka lat takiej pracy i sama bym wylądowała w psychiatryku.
Zauważyłam, że przeczytanie tak mocnej książki długo zostaje w mojej głowie. A na jakiekolwiek refleksje potrzebuję dużo więcej czasu. Przecież tę książkę przeczytałam jeszcze w czerwcu. Dziś jednak czuję, że jestem gotowa, aby wyrazić swoją opinię o tej pozycji.

Lola to nie jest jej prawdziwe imię. To pseudonim, nadany przez prześladowcę. Dlaczego, więc sama go używa? To bardzo łatwe pytanie i prosta odpowiedź. Pod tym imieniem skrywa swoje prawdziwe ja. Już podczas przebywania w ośrodku prowadzonym przez zakonnice, dziewczyna nakładała maskę, dzięki której łatwiej było jej żyć. W dniu, gdy trafiła do szpitala psychiatrycznego odkrywa, że "lola" to nie tylko maska. Zauważa, źe będąc "lolą" staje się całkiem inną osobą. przestaje nad sobą panować. Dostrzega, że naprawdę jest w psychiatryku nie bez powodu. A przecież była pewna, że trafiła tam przypadkowo. Jaki wpływ na jej zachowanie ma jej kontakt z rodziną? Czy pobyt w szpitalu psychiatrycznym pomoże odnaleźć dziewczynie samą siebie?


Szpital psychiatryczny kojarzy nam się z miejscem pełnym "wariatów". Myślimy, że nie ma tam prawdziwego życia, a pacjenci są faszerowani psychotropami i są przykuci do łóżek. Aleksandra Białczak ukazuje nam całkiem inną stronę tego miejsca, Młodzi ludzie zawierają tu przyjaźnie, przeżywają pierwsze miłości. Na oddziale leżą nie tylko samobójcy, ale także bulimicy, czy zbyt agresywni. Większość z nich jest świadoma swojej choroby  i boi się wyjść na zewnątrz. W szpitalu życie jest prostsze. A gdy dostają do ręki wypis, często wcale nie wyzdrowieli. Choroba psychiczna nigdy nie znika. Ona może się tylko utajnić, ale siedzi w człowieku na zawsze. Dlatego wielu pacjentów wraca do szpitala. Życie poza nim ich przerasta. 
Czytając, przeżywamy z bohaterami każdą porażkę, śmierć, jak i te lepsze dni. Ta książka wnika głęboko do naszej psychiki. Po jej przeczytaniu już nie będziemy takimi samymi ludźmi. A może i u siebie dostrzeżemy trochę nienormalności. Ja na pewno długo będę tę pozycję i analizować wszystkich bohaterów. Ale ostrzegam, jeśli masz słabą psychikę, nie sięgaj po tę książkę. Ona jest naprawdę mocna, chociaż na początku możesz tego nie dostrzec. Autorka w swoim debiucie "rozwala system". Jestem strasznie ciekawa jej kolejnych pozycji. Ta jest wyjątkowa i powinna dotrzeć do jak największej liczby osób. Kto wie, może kiedyś jej fragmenty spotkamy w książkach w szkole? Myślę, że młodzież powinna być edukowana też takimi historiami. Z tej książki można naprawdę wiele wynieść i jeszcze więcej się nauczyć.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

#Instaserial o ślubie - nie uwierzysz, że to działo się naprawdę

Tytuł: "#Instaserial o ślubie" Autor: Nicole Sochacki - Wójcicka Wydawnictwo: Roger Publishing Rok wydania: 2017
Liczba stron: 253


Ta książka tak naprawdę nie opowiada tylko o ślubie. Samego ślubu jest w niej niewiele. Nicole opisuje w niej swoje przygody, które przeżywała przed poznaniem Kuby. Pokazuje co by było gdyby. Wraca wspomnieniami do czasów odległych i jednocześnie przedstawia przygotowania do ślubu. Gdy wszystko już zaplanowane, wydawałoby się, że nic nie może zepsuć tego wyjątkowego dnia. A jednak, uparta teściowa postawi na swoim, przyszły mąż powie kilka słów za dużo i Nicole zaczyna wątpić, czy ten ślub ma sens. Czy ślub dojdzie do skutku? A może przerażona zachowaniem Kuby Nicole ucieknie z przed ołtarza? 

Znacie Mamęginekolog? Tak, to wspaniała ginekolog, która walczy o prawa kobiet w ciąży, pisze rewelacyjne posty medyczne i właśnie wydała drugą książkę. I to nie byle jaką." #Instaserial o ślubie" to kolejna pozycja autobiograficzna napisana przez Nic…

Miłość, po prostu- Przedpremierowo

Tytuł: Miłość, po prostu
Autor: Żurnalista.pl
Wydawca: Żurnalista.pl
Data premiery: 11 lipca 2017 "Kiedy musimy tłumaczyć,
dlaczego kochamy
to jakbyśmy
chcieli wytłumaczyć
zły wybór"

Ta książka to wyjątkowy tomik poezji. Autor za pomocą krótkich wierszy pokazuje wszystkie strony uczuć. Od miłości po zdradę. Nie ważne, czy utwór ma kilkanaście wersów, czy tylko kilka i tak jest idealny. Każdy wyraz jest przemyślany i trafia wprost do serca czytelnika. Bohaterowie wierszy są ludźmi takimi jak ja i ty. Popełniają błędy, przepraszają, kochają, żyją. To właśnie dlatego ta krótka książka powinna dotrzeć do każdej pary. Dzięki niej zrozumienie uczuć staje się prostsze.


"Miłość, po prostu zawładnęła moim sercem już od pierwszych wersów. Czytałam ją z zapartym tchem. I mimo późnej pory(dostałam ją po 23) nie chciałam przerywać lektury. Autor dotarł do najdalszych zakątków mojego serca. Czytając czułam się jakby, te słowa pisane były tylko dla mnie. Idealnie trafiały do mojego wnętrza …

Doceń swoje życie, bo jest piękne

Tytuł: "Życie jest piękne" Autor: Natalia Murawska
Wydawnictwo: Novae Res Liczba stron: 316

Doceniasz swoje życie? Robisz wszystko, aby nie było nudne? Planujesz kolejne etapy? Masz marzenia i hobby. Nie myślisz nad tym, że w jednej chwili świat może ci się zawalić. Wszystkie negatywne myśli odpychasz od siebie. Uważasz, że nie warto zaprzątać nimi głowy. Wiesz co? To wszystko jest do czasu. Pewnego dnia nastąpi w twoim życiu zwrot o 180०. Nie wiesz jednak, kiedy to będzie i nie możesz się przygotować."Życie jest suką. Właśnie wtedy to do mnie dociera. To cholernie niesprawiedliwe, ale tak właśnie życie traktuje ludzi. Niesprawiedliwie i bez cackania."
Cornelia ma 17 lat.Wiedzie spokojne życie. Wolny czas spędza z najlepszą przyjaciółką Natalie. Gdy pewnego dnia idzie na rutynowe badania, nawet nie myśli, że od tej pory jej życie się zmieni. Diagnoza? Białaczka. Brzmi jak wyrok. Tego dnia Cor zaczyna marzyć tylko o jednym. O pięknym życiu. Czy uda jej się spełnić …